Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Disney seriál Rychlá Rota (1989) se začal u nás vysílat roku 1991 v bloku Walt Disney uvádí společně s Kačeřími příběhy jako druhý v pořadí. Má celkem 65 dílů a postupně u nás byly odvysílány všechny.

Obrazek

 

Chip a Dale a samozřejmě Gedžitka, Monty Jack a Zip, to jsou naši milí kamarádi, kteří spolu tvoří Rychlou Rotu. Bydlí všichni společně v mohutném stromě v Obrazekparku. Jejich domov je Obrazekplný uďelátek a vymožeností, které sestrojila roztomilá Gedžitka. Díky ní mají televizi, rádio, praktické auto i vznášedlo, a tak mají přehled o všem, co se ve městě šustne. Občas se kouknou i na policejní stanici za velitelem Spinellim, jestli nepotřebují strážci zákona pomocnou ruku. Jejich hlavním organizátorem a bystrým mozkem je ale Chip. S chladnou hlavou a rozvahou chce řešit každý případ a nemá rád zahálku. Přesným opakem Chipa je Dale. Ten je až příliš divoký, zbrklý a často vyvede nějakou hloupost, čímž může ohrozit i vyšetřování. Je to přesto nerozlučná dvojka s Chipem, a i když jsou to rivalové v boji o přízeň a lásku Gedžitky, mají se rádi a nenechají toho druhého v maléru.

Obrazek

"Naše príma parta slídilů"

Cestovatel Monty Jack se stará většinou o vaření sýrových specialit a je také nejsilnějším členem Rychlé Roty. Často rád vypráví o svých zážitcích z dob, kdy ještě sám cestoval po celém světě. Jeho slabinou je ovšem sýr, kvůli kterému se přestává zcela ovládat. Jeho dobrým přítelem je malý muší hrdina Zip, který je díky své velikosti a rychlosti nepostradatelnou součástí roty.

Obrazek

 

Nerozlučná pětka, která hájí zákon, je tu a žádní zločinci neujdou trestu. Ani chamtivý kocoObrazekur Tlusťoch se svou partou hloupých poskoků (kocour Meps, krtek Moula a ještěrka Boule) nedokáže překonat jejich šikovnost. Většinu času je zavřený ve svémObrazek zvířecím casinu a přemýšlí, jak se zmocnit dalších peněz nebo zlatého pokladu. Neváhá k tomu využít kohokoliv a cokoliv.

Jiným padouchem je ovšem profesor Nula. Je to šílený vynálezce bláznivých přístrojů. Tomu jde především mimo bohatství o ovládnutí celého světa. Avšak ani létající koberce, ani zvětšovací nebo stárnoucí stroje mu nepomohou proti pohotové Rychlé rotě. Neméně nebezpeční jsou i podmořští piráti. Jsou to vlastně podmořské krysy, které nepasou po ničem jiném, než po pokladech. O co víc jsou však nebezpeční, o to víc jsou i hloupější, a tak si na naši Rychlou Rotu nikdy nepřijdou.

Obrazek

"S Rychlou Rotou nemá zločin šanci!"

 

Dabing a vysílání

Bohužel i tento seriál postihlo kruté zacházení televize Nova s dabingem. Nejenom že byla přezpívána klasická a chytlavá úvodní píseň, ale hrůza v podobě nového modernějšího dabingu postihla i některé již dříve skvěle nadabované části (7 dílů). Na druhou stranu jsme se ale dočkali i dílů, které u nás dříve vysílány nebyly a ve kterých jsme se dověděli, jak se vlastně dala Rychlá rota dohromady. Takže to nakonec nedopadlo tak strašně jako v případě Kačeřích příběhů.
Tím však dabingový maraton nekončí. V roce 2010 se Rychlá Rota objevila na TV Barrandov opět s úplně novým dabingem a jinými dialogy. Že by další zločin pro Rychlou Rotu? :)

Seriál Rychlá Rota byl vysílán od 6. listopadu 2013 každý den v 18:55 na programu ČT:D, kompletních 65 dílů s novým dabingem. Stejný dabing, stejný počet dílů, čas i program pak doprovázel Rychlou Rotu i od 16.června 2014. Všechna data vysílání najdete v rubrice Data vysílání.

Obrazek

Kochejme se tedy dále veselými příhodami, nebojte se padouchů a věřte, že Chip, Dale, Gedžitka, Monty a Zip zasáhnou vždy v tu pravou chvíli!

 

A pokud si chcete připomenout jednotlivé epizody, najdete je v našem seznamu dílů.

Obrazek

 

 

Úvodní česká znělka seriálu Rychlá Rota:

 

Text písně z úvodní znělky :
 
Správný zásah
v tu pravou chvíli má
když přízrak temný svým rejdům šanci dá
Tahle príma dvojka slídilů ta řeší problém tvůj
 
Chip, Chip, Chip a Dale - zákon hájí
Chip, Chip, Chip a Dale - v tomto kraji Obrazek
 
V pravdě si najdou směr a hrají fér
ve znaku mají dvakrát eR
 
Chip, Chip, Chip a Dale - zákon hájí
Chip, Chip, Chip a Dale - v tomto kraji
 
Po stopě vždycky jdou
až naleznou
kdo skrývá tajně vinu svou
 
Chip, Chip, Chip a Dale - zákon hájí
Chip, Chip, Chip a Dale - v tomto kraji
Chip, Chip, Chip a Dale

 

S touto instrumentální verzí znělky Rychlé Roty bez zpěvu si můžete zpívat kdykoliv budete chtít...

 

Rychlá Rota ve filmu

1. února 2014 bylo oznámeno, že se Rychlá Rota dočká celovečerního filmu! Půjde o hraný film s počítačem animovanými postavičkami (jako např. film Šmoulové) a bude pojednávat o tom, jak se roťáci dali dohromady. Práce na něm začnou na jaře a režisérem bude Robert Rugan. Další info např. na The Hollywood Reporter.

rychla-rota-disney-rescue-rangers-jpg.jpg

 

 

4. března 2014 oslavila Rychlá Rota své 25. výročí! 4. března 1989 startovala první řada seriálu s Chipem, Dalem, Gedžitkou, Monty Jackem a Zipem na americkém Disney Channel. Předpremiéra sice proběhla už 27. srpna 1988 s dílem "Kočičárny"("Catteries Not Included"), ale až 4. března 1989 odstartovala regulérně s dvouhodinovým speciálem "Rychlá Rota zasahuje"(Rescue Rangers: To the Rescue"), který byl poději rozdělen na pět seriálových dílů.

rr-wall-1280x1024-25-vyroci-jpg.jpg

Gratulujeme!

 

Zajímavosti

Chip a Dale původně v seriálu Rychlá Rota nebyli v plánu. Původně byl totiž hlavním hrdinou myšák jménem Kit Colby s charakterem Indiana Jonese, kloboukem a načechraným límcem. Tato prvotní skica konceptu k seriálu jej ukazuje spolu s lehce odlišnou verzí Gedžitky.

prvotni-navrh-rychle-roty.jpg

Tento originální barevný nákres pak ukazuje, jak měli původně vypadat všichni hrdinové Rychlé Roty. Hlavním hrdinou byl tedy myšák Kit Colby, kterého později nahradil Chip a Dale. Monty Jack, Zip a Gedžitka s malými úpravami zůstali. Koncept namaloval Tad Stones. Jak by takový seriál asi vypadal?

puvodni-rychla-rota.jpg

Následující obrázek ukazuje jakýsi mezistupeň mezi původním a finálním návrhem. Místo myšáka Colbyho je tu už Chip a Dale (podobnější své verzi z grotesek) a ostatní se podobají dřívějším návrhům - Monty má pás přes rameno, Gedžitka proporce a lícní kosti a Zip se také více podobá původní "gumové" předloze. Tento obrázek byl promem k epizodě "Kočičárny".

chip-n-dale-rescue-rangers.jpg

 

Chip a Dale dostali svá jména v roce 1947, kdy bylo potřeba "protivníků" do grotesky s Kačerem Donaldem "Chip an' Dale", 1947. Úplně poprvé se předtím, ještě bezejmenní, objevili v grotesce se psem Pluto "Private Pluto"  v roce 1943.

chip-a-dale-1943-vs-1947-jpg.jpg

 

Podle koho se potom oblékali Chip a Dale v Rychlé Rotě? Jejich vzhled inspiroval největší dobruh a nejlepší detektiv z 80.let - Indiana Jones a Magnum P.I. Který je který je poznat na první pohled...

rr-inspirovane-postavy-jones-a-magnum.jpg

 

Poslední žijící miniatrakcí podle starých Disney kreslených seriálů je "Gadget's Go Coaster" věnovaná Gedžitce z Rychlé Roty v Disneyland parku v Anahaimu v Kalifornii. Otevřena byla v lednu 1993. O tři roky později byla v tokijském Disneylandu otevřena druhá verze této atrakce. Obě jsou dodnes otevřeny a v provozu - video.

atrakce-gadgets-podle-rychle-roty-disneyland.jpg

 
 
 
Doporučujeme vám zkouknout i unikátní video o výrobě a tvůrcích tohoto seriálu. Je sice v angličtině, ale i tak je velmi zajímavé a stojí za shlédnutí! První část najdete tady a druhou část tady.
 
Jak to vypadá, když si "skutečný" Chip a Dale vyšlápnou na Tlusťocha a požár pak uvidíte v tomto poučném videu z devadesátých let.
 
 
 
Autor: lladda
 

 

rychla-rota-posta-od-fanousku--v2-text-jpg.jpg


 

 Na konec závěrečná melodie seriálu bez rušení výčtem účinkujících...

 

hid

 

Náhledy fotografií ze složky Screeny Rychlé roty

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

rychla rota

(miroslav hajny, 10. 9. 2014 15:49)

dobry den mam prozbu chtěl bych se zeptat jestli byste to nemohli odvysilat znovu na prima cool protože nemame čt:D je to pro maleho brašku patu.jestli by to nešlo udělat tak mi prosim dejte adresu na staženi

Re: rychla rota

(Disney Team, 10. 9. 2014 16:02)

My bohužel o nasazení do programu nerozhodujeme - to si obstarávají televize sami. Pokud ale správný zásah od Rychlé Roty potřebujete, zkuste se na ně zeptat na uloz*.to (bez hvězdičky :) Hezký den!

rychlá rota

(Veronika, 8. 9. 2014 18:55)

Mám ráda Gedžitku. Protože vynalézá.

Milujem tě

(Adela simona, 17. 4. 2011 16:46)

Rychlá rota jse nám líbí škoda že ji nedávaj. Hádáme jse jestli je to Gedžitka nebo Čikytka.

odpověs

(monika, 22. 4. 2011 8:29)

gedžitka se to píše a čte se to čikytka.

Re: Milujem tě

(lladda, 22. 4. 2011 11:50)

Ahoj, Gedžitka se čte tak, jako se píše (-dž- se čte jako třeba ve slově "džungle") ;)

Re: Milujem tě

(dalibor kana, 16. 5. 2011 16:42)

je to gžeditka

Re: Milujem tě

(Orneco 85, 24. 1. 2014 9:38)

Je to gadgetka, ne čikytka.

Re: Milujem tě

(Lu, 25. 4. 2014 0:44)

original je: Gadget Hackwrench

Re: mám ráda nejvíc na svetě čipa

(Orneco 85, 24. 1. 2014 9:34)

Já mám radši gadgetku, líbí se mi její vynalézání a taky všechny zachrání.

velký fanoušek rychlé roty

(michaela čechová, 7. 7. 2012 20:58)

barandov a nova mají v rychlé rotě jinou hlavní znělku.

Re: velký fanoušek rychlé roty

(Orneco 85, 24. 1. 2014 9:31)

Jedna je původní starší a druhá je nová jiná znělka.

DABÉŘI

(JOSEF TICHÝ, 5. 10. 2012 11:23)

DOBRÝ DEN CHTĚL JSEM SE ZEPTAT KTEŘÍ HERCI NADABOVALI RYCHLOU ROTU A ZDA MÁTE JEJICH FOTKY.DÍKY

Re: DABÉŘI

(Orneco 85, 24. 1. 2014 9:28)

Jana Páleníčková, Oldřich Kaiser, Eva Spoustová, Jiří Bruder, Pavel Trávníček a Fotky na www.disney.estranky.cz v Odkazu Fotogalerie.

nevite nazev dílu?

(Jani, 4. 11. 2007 12:42)

už si náš,vše co máš at vyšumí

Re: nevite nazev dílu?

(Aleš, 1. 2. 2013 12:55)

Limonádový případ

Re: nevite nazev dílu?

(Orneco 85, 24. 1. 2014 9:14)

Limonádový případ má označení 27 díl

poznámka

(Jan Kliment, 16. 10. 2012 10:10)

Ten 1 díl z ČST z roku 1991 co byl v roce 2004 předabován byl Lupič v plenkách, který prý v původním dabingu odvisílali jen v roce 1991 :-)

díly

(Jan Kliment, 6. 9. 2012 14:00)

Ty díly: Rychlá rota zasahuje 1-5, kdo pláče pro koláče a gorila k nezaplacení vysílali u nás v roce 2004 vážně poprvé v životě, takže u těch je nový dabing jasnačka, a těch 6 z NOVY z roku 1997 a 1 z ČST z roku 1991 byly tehdy předabovány. A v roce 2010 to odneslo i zbylých 51. Dostat tak do rukou toho blázna, co to nechal předabovat, tak ho zabiju.

Re: díly

(HonzaXXII, 20. 9. 2012 20:57)

Vem si číslo a čekej ve frontě:D