Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Disney seriál Rychlá Rota (1989) se začal u nás vysílat roku 1991 v bloku Walt Disney uvádí společně s Kačeřími příběhy jako druhý v pořadí. Má celkem 65 dílů a postupně u nás byly odvysílány všechny.

Obrazek

 

Hrdinové

Chip a Dale a samozřejmě Gedžitka, Monty Jack a Zip, to jsou naši milí kamarádi, kteří spolu tvoří Rychlou Rotu. Bydlí všichni společně v mohutném stromě v Obrazekparku (pravděpodobně v New Yorku). Jejich domov je Obrazekplný uďelátek a vymožeností, které sestrojila roztomilá Gedžitka. Díky ní mají televizi, rádio, praktické auto i vznášedlo, a tak mají přehled o všem, co se ve městě šustne. Občas se kouknou i na policejní stanici za velitelem Spinellim, jestli nepotřebují strážci zákona pomocnou ruku. Jejich hlavním organizátorem a bystrým mozkem je ale Chip. S chladnou hlavou a rozvahou chce řešit každý případ a nemá rád zahálku. Přesným opakem Chipa je Dale. Ten je až příliš divoký, zbrklý a často vyvede nějakou hloupost, čímž může ohrozit i vyšetřování. Je to přesto nerozlučná dvojka s Chipem, a i když jsou to rivalové v boji o přízeň a lásku Gedžitky, mají se rádi a nenechají toho druhého v maléru.

Obrazek

"Naše príma parta slídilů"

Cestovatel Monty Jack se stará většinou o vaření sýrových specialit a je také nejsilnějším členem Rychlé Roty. Často rád vypráví o svých zážitcích z dob, kdy ještě sám cestoval po celém světě. Jeho slabinou je ovšem sýr, kvůli kterému se přestává zcela ovládat. Jeho dobrým přítelem je malý muší hrdina Zip, který je díky své velikosti a rychlosti nepostradatelnou součástí roty.

Obrazek

 

Zloduši

Nerozlučná pětka, která hájí zákon, je tu a žádní zločinci neujdou trestu. Ani chamtivý kocoObrazekur Tlusťoch se svou partou hloupých poskoků (kocour Meps, krtek Moula a ještěrka Boule) nedokáže překonat jejich šikovnost. Většinu času je zavřený ve svémObrazek zvířecím casinu a přemýšlí, jak se zmocnit dalších peněz nebo zlatého pokladu. Neváhá k tomu využít kohokoliv a cokoliv.

Jiným padouchem je ovšem profesor Nula. Je to šílený vynálezce bláznivých přístrojů. Tomu jde především mimo bohatství o ovládnutí celého světa. Avšak ani létající koberce, ani zvětšovací nebo stárnoucí stroje mu nepomohou proti pohotové Rychlé rotě. Neméně nebezpeční jsou i podmořští piráti. Jsou to vlastně podmořské krysy, které nepasou po ničem jiném, než po pokladech. O co víc jsou však nebezpeční, o to víc jsou i hloupější, a tak si na naši Rychlou Rotu nikdy nepřijdou.

Obrazek

"S Rychlou Rotou nemá zločin šanci!"

 

Dabing a vysílání

Bohužel i tento seriál postihlo kruté zacházení televize Nova s dabingem. Nejenom že byla přezpívána klasická a chytlavá úvodní píseň, ale hrůza v podobě nového modernějšího dabingu postihla i některé již dříve skvěle nadabované části (7 dílů). Na druhou stranu jsme se ale dočkali i dílů, které u nás dříve vysílány nebyly a ve kterých jsme se dověděli, jak se vlastně dala Rychlá rota dohromady. Takže to nakonec nedopadlo tak strašně jako v případě Kačeřích příběhů.
Tím však dabingový maraton nekončí. V roce 2010 se Rychlá Rota objevila na TV Barrandov opět s úplně novým dabingem a jinými dialogy. Že by další zločin pro Rychlou Rotu? :)

Seriál Rychlá Rota byl vysílán od 6. listopadu 2013 každý den v 18:55 na programu ČT:D, kompletních 65 dílů s novým dabingem. Stejný dabing, stejný počet dílů, čas i program pak doprovázel Rychlou Rotu i od 16.června 2014. Od května 2017 jsme viděli seriál v nové remasterované HD verzi na ČT:D. Všechna data vysílání najdete v rubrice Data vysílání.

Obrazek

Kochejme se tedy dále veselými příhodami, nebojte se padouchů a věřte, že Chip, Dale, Gedžitka, Monty a Zip zasáhnou vždy v tu pravou chvíli!

 

 

A pokud si chcete připomenout jednotlivé epizody, najdete je v našem seznamu dílů.

Obrazek

 

 

 

Úvodní česká znělka seriálu Rychlá Rota:

 

Text písně z úvodní znělky :
zpívají: Vilém Čok, Ota Baláž a Kamil Střihavka
 
Správný zásah
v tu pravou chvíli má
když přízrak temný svým rejdům šanci dá
Tahle príma dvojka slídilů ta řeší problém tvůj
 
Chip, Chip, Chip a Dale - zákon hájí
Chip, Chip, Chip a Dale - v tomto kraji Obrazek
 
V pravdě si najdou směr a hrají fér
ve znaku mají dvakrát eR
 
Chip, Chip, Chip a Dale - zákon hájí
Chip, Chip, Chip a Dale - v tomto kraji
 
Po stopě vždycky jdou
až naleznou
kdo skrývá tajně vinu svou
 
Chip, Chip, Chip a Dale - zákon hájí
Chip, Chip, Chip a Dale - v tomto kraji
Chip, Chip, Chip a Dale

 

S touto instrumentální verzí znělky Rychlé Roty bez zpěvu si můžete zpívat kdykoliv budete chtít...

 

 

Rychlá Rota ve filmu

1. února 2014 bylo oznámeno, že se Rychlá Rota dočká celovečerního filmu! Půjde o hraný film s počítačem animovanými postavičkami (jako např. film Šmoulové) a bude pojednávat o tom, jak se roťáci dali dohromady. Práce na něm začnou na jaře a režisérem bude Robert Rugan. Další info např. na The Hollywood Reporter. (update: únor 2017, zatím se o filmu nic nového neví)

rychla-rota-disney-rescue-rangers-jpg.jpg

Původně byl v plánu celovečerní film Rychlé Roty, který měl mít premiéru už v roce 1991, ale nejspíš, kvůli nevýraznému úspěchu filmu Kačeří příběhy: Poklad ze ztracené lampy, k němu nikdy nedošlo. Snad se tedy dočkáme tohoto nového v následujících letech :)

 

Výročí

4. března 2014 oslavila Rychlá Rota své 25. výročí! 4. března 1989 startovala první řada seriálu s Chipem, Dalem, Gedžitkou, Monty Jackem a Zipem na americkém Disney Channel. Předpremiéra sice proběhla už 27. srpna 1988 s dílem "Kočičárny"("Catteries Not Included"), ale až 4. března 1989 odstartovala regulérně s dvouhodinovým speciálem "Rychlá Rota zasahuje"(Rescue Rangers: To the Rescue"), který byl poději rozdělen na pět seriálových dílů.

rr-wall-1280x1024-25-vyroci-jpg.jpg

Gratulujeme!

 

 

ZAJÍMAVOSTI

Chip a Dale původně v seriálu Rychlá Rota nebyli v plánu. Zprvu byl seriál založený na postavách z filmu "Záchranáři" (1977), ale to Disney zamítnul, protože pokračování tohoto filmu už bylo ve výrobě. Hlavním hrdinou byl v té době myšák jménem Kit Colby s charakterem Indiana Jonese, kloboukem a načechraným límcem. Tato prvotní skica konceptu k seriálu jej ukazuje spolu s lehce odlišnou verzí Gedžitky.

prvotni-navrh-rychle-roty.jpg

Tento originální barevný nákres pak ukazuje, jak měli původně vypadat všichni hrdinové Rychlé Roty. Hlavním hrdinou byl tedy myšák Kit Colby, kterého později nahradil Chip a Dale, aby se v seriálu objevili nějaké už známé Disney postavy. Monty Jack, Zip a Gedžitka s malými úpravami zůstali. Koncept namaloval Tad Stones. Jak by takový seriál asi vypadal?

puvodni-rychla-rota.jpg

Koncem roku 1987, dva roky před televizní premiérou, byl seriál oznámen pod původním názvem "Chip 'n Dale a Rescue Rangers ".

 

Následující obrázek ukazuje jakýsi mezistupeň mezi původním a finálním návrhem. Místo myšáka Colbyho je tu už Chip a Dale (podobnější své verzi z grotesek) a ostatní se podobají dřívějším návrhům - Monty má pás přes rameno, Gedžitka proporce a lícní kosti a Zip se také více podobá původní "gumové" předloze. Tento obrázek byl promem k epizodě "Kočičárny".

chip-n-dale-rescue-rangers.jpg

 

 

Chip a Dale dostali svá jména v roce 1947, kdy bylo potřeba "protivníků" do grotesky s Kačerem Donaldem "Chip an' Dale", 1947. Úplně poprvé se předtím, ještě bezejmenní, objevili v grotesce se psem Pluto "Private Pluto"  v roce 1943.

chip-a-dale-1943-vs-1947-jpg.jpg

 

Podle koho se potom oblékali Chip a Dale v Rychlé Rotě? Jejich vzhled inspiroval největší dobruh a nejlepší detektiv z 80.let - Indiana Jones a Magnum P.I. Který je který je poznat na první pohled...

rr-inspirovane-postavy-jones-a-magnum.jpg

 

Poslední žijící miniatrakcí podle starých Disney kreslených seriálů je "Gadget's Go Coaster" věnovaná Gedžitce z Rychlé Roty v Disneyland parku v Anahaimu v Kalifornii. Otevřena byla v lednu 1993. O tři roky později byla v tokijském Disneylandu otevřena druhá verze této atrakce. Obě jsou dodnes otevřeny a v provozu - video.

atrakce-gadgets-podle-rychle-roty-disneyland.jpg

 
 
Chip si střihnul svůj pěvecký duet s krokodýlem v epizodě "Fantom opery". Takhle tato nebezpečná situace dopadla... :)

 
Jak pěkně popsali všechny z Rychlé Roty v prvním čísle českého komiksu DuckTales 01/1991 uvidíte tady a tady.
 
Doporučujeme vám zkouknout i unikátní video o výrobě a tvůrcích tohoto seriálu. Je sice v angličtině, ale i tak je velmi zajímavé a stojí za shlédnutí! První část najdete tady a druhou část tady.
 
 
Cenzura
V původní verzi dílu "Pozor na maxibrouky", jenž byla vysílána při premiéře v roce 1989, nevysvobodil ostatní ze zajetí Monty, ale Gedžitka. Jenže z nějakého důvodu se původní verze, kdy úspěch z otevření zámku vyjádřila Gedžitka spokojeným výrazem, nelíbila cenzorům, takže scéna musela být předělána. Zde se zdroje rozcházejí v tom, jak vypadala druhá verze. Dle jednoho z nich (odkaz) ostatní vysvobodila Gedžitka, jen už se při tom netvářila tak dvojsmyslně. Podle druhého (odkaz) to již byl Monty, ovšem „závadný“ záběr s Gedžitkou (původní či předělaný) pořád zůstal. Tak či onak i tato verze cenzorům pořád vadila, a tak vznikla třetí verze s Montym. Bohužel, u nás šla v obou dabingových verzích jen ta poslední verze (viz obrázek).

Monty a Gedžitka v pozměněné scéně Rychlé Roty Pozor na maxibrouky

 

 
V Rychlé Rotě se objevila hudba z Gumídků! Rychlá Rota vznikla později než Gumídci a stejná melodie se tak objevila jak v roťáckém díle "Poslední Luchrupán", tak v gumídkovském díle "Hádej, kdo přijde na oslavu". Podívejte se v tomto videu.
 

Originální scénáře k pilotu "Rychlá Rota zasahuje" (To The Rescue) najdete zde.

 

Skrytý odkaz na Rychlou Rotu se objevil v seriálu Tiny Toon Advetures (Drobečkové) od konkurenčních Warner Bros. Animation.

Rychlá Rota v seriálu Drobečkové

 

 

V roce 2017 jsme u nás viděli Rychlou Rotu poprvé v HD remasterované verzi, která obsahovala druhý dabing, jež pro seriál vznikl už dříve. Porovnání obou dabingů i velikosti obrazu, který byl v HD verzi ořezán na 16:9 uvidíte v tomto videu:

Ryhlá rota porovnání obrazu 4:3 a 16:9

Původní obraz 4:3 proti HD verzi 16:9

 

Pozdravit se a vyfotit s Chipem a Dalem v jejich seriálovém outfitu osobně bylo možné během speciálního večera Disney FanDaze v Disneylandu Paris 2. června 2018 v jejich fotolokaci jen pro tento večer:

Chip a Dale Rychlá Rota FanDaze014-By-DIsneyland-Paris

 

 
Rychlá Rota dostala dvě verze své úvodní znělky. Podívejte se na obě vedle sebe v tomto videu a hned uvidíte, jaké změny se v nich objevily u různých sérií, a že výběr náhradních scén nebyl tak úplně náhodný:

 
Jak to vypadá, když si "skutečný" Chip a Dale vyšlápnou na Tlusťocha a požár pak uvidíte v tomto poučném videu z devadesátých let.
 
Disney tehdy uvolnil na výrobu Rychlé Roty 28 milionů dolarů poté, co investoval 20 milionů dolarů na Kačeří příběhy.

 

rychla-rota-posta-od-fanousku--v2-text-jpg.jpg


 

 Na konec závěrečná melodie seriálu bez rušení výčtem účinkujících...

 

hid

 

Náhledy fotografií ze složky Screeny Rychlé roty

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ČST dabing dílu Lupič v plenkách

(Bongo31, 18. 1. 2012 20:10)

Ahoj nemá někdo z vás původní dabing dílu Lupič v plenkách?
Tenhle díl byl prý vysílán jen jednou v roce 91 na F1 a dabing se údajně nedochoval,tudíž k němu musel být vytvořen nový dabing(což bohužel postihlo i všechny další).
Předem vám děkuji za odpověď.
A kdyby ho měl někdo z adminů:Co kdyby by jste ho daly do sekce Download jako skutečnou raritu?

Předem všem děkuji za odpověď

Re: ČST dabing dílu Lupič v plenkách

(jerry , 14. 10. 2018 14:03)

já ho mám

rescue rangers

(Chipík, 11. 8. 2018 19:39)

mám rád Chipa protože je to dobrodruh
a vždy Daela praští do hlavy když ho vytáčí

Film?

(Jana, 8. 8. 2015 20:23)

Dobrý den, hledala jsem na internetu něco o tom filmu Rychlá rota, ale nic jsem nenašla. Bude se vysílat nebo ne?

Re: Film?

(Disney Team, 9. 8. 2015 8:36)

Dobrý den, od oznámení filmu nejsou doposud žádné nové informace. Ani o postupu, ani o zrušení. Takže doufáme, že se na něm stále pracuje a jednou se ho v kinech dočkáme. Jakmile budou nové informace, dozvíte se je na našich stránkách.

Re: Re: Film?

(Jana, 19. 8. 2015 14:37)

Děkuji moc

rychla rota

(miroslav hajny, 10. 9. 2014 15:49)

dobry den mam prozbu chtěl bych se zeptat jestli byste to nemohli odvysilat znovu na prima cool protože nemame čt:D je to pro maleho brašku patu.jestli by to nešlo udělat tak mi prosim dejte adresu na staženi

Re: rychla rota

(Disney Team, 10. 9. 2014 16:02)

My bohužel o nasazení do programu nerozhodujeme - to si obstarávají televize sami. Pokud ale správný zásah od Rychlé Roty potřebujete, zkuste se na ně zeptat na uloz*.to (bez hvězdičky :) Hezký den!

rychlá rota

(Veronika, 8. 9. 2014 18:55)

Mám ráda Gedžitku. Protože vynalézá.

Milujem tě

(Adela simona, 17. 4. 2011 16:46)

Rychlá rota jse nám líbí škoda že ji nedávaj. Hádáme jse jestli je to Gedžitka nebo Čikytka.

odpověs

(monika, 22. 4. 2011 8:29)

gedžitka se to píše a čte se to čikytka.

Re: Milujem tě

(lladda, 22. 4. 2011 11:50)

Ahoj, Gedžitka se čte tak, jako se píše (-dž- se čte jako třeba ve slově "džungle") ;)

Re: Milujem tě

(dalibor kana, 16. 5. 2011 16:42)

je to gžeditka

Re: Milujem tě

(Orneco 85, 24. 1. 2014 9:38)

Je to gadgetka, ne čikytka.

Re: Milujem tě

(Lu, 25. 4. 2014 0:44)

original je: Gadget Hackwrench

Re: mám ráda nejvíc na svetě čipa

(Orneco 85, 24. 1. 2014 9:34)

Já mám radši gadgetku, líbí se mi její vynalézání a taky všechny zachrání.

velký fanoušek rychlé roty

(michaela čechová, 7. 7. 2012 20:58)

barandov a nova mají v rychlé rotě jinou hlavní znělku.

Re: velký fanoušek rychlé roty

(Orneco 85, 24. 1. 2014 9:31)

Jedna je původní starší a druhá je nová jiná znělka.

DABÉŘI

(JOSEF TICHÝ, 5. 10. 2012 11:23)

DOBRÝ DEN CHTĚL JSEM SE ZEPTAT KTEŘÍ HERCI NADABOVALI RYCHLOU ROTU A ZDA MÁTE JEJICH FOTKY.DÍKY

Re: DABÉŘI

(Orneco 85, 24. 1. 2014 9:28)

Jana Páleníčková, Oldřich Kaiser, Eva Spoustová, Jiří Bruder, Pavel Trávníček a Fotky na www.disney.estranky.cz v Odkazu Fotogalerie.


1 | 2 | 3 | 4 | 5

následující »