Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek
 

Méďové, skáčou jako míčky gumové, v příbězích, jež mají úroveň, gumídci méďové!

Ano, tento popěvek se vybaví snad každému, kdo vyrůstal na animovaných seriálech Walta Disneye. Svého času u nás Gumídci slavili obrovský úspěch a já si troufám tvrdit, že kdyby se na naše obrazovky vrátili, opět by zaujaly nemalé množství diváků. Neuvěřitelné, dobrodružné, ale mnohdy i veselé přhody těchto sympatických mluvících medvídků, kteří po pouhém doušku hopsinkové šťávy skáčou do výšky, zaujmou snad každého.

Obrazek

Celá skupinka pohromadě

Děj jejich příběhů se odehrává ve středověké Anglii, tedy v dobách rytířských soubojů a turnajů. Gumídci žijí v lese a straní se lidí, kteří v té době na gumídky už nevěří a mají je za pouhou legendu. O jejich existenci vědí pouze královské páže Kryštof a princezna Klára, dcera krále Kristiána. Kryštof se s gumídky seznámil hned na začátku seriálu, když jim vrátil gumídkovský medajlon, který zdědil po svém dědovi. Klára se s nimi seznámila o pár epizod později, když se Bára s pomocí klobouku proměn vydávala za Kláru.

Obrazek

Klára s Kryštofem

Ovšem gumídci mají i své nepřátele. Zápornou postavou seriálu je kníže Ignor, jenž na svém hradě Lotrník vládne smečce obrů tupounů. Jeho poskokem je zakrslý tupoun Stoupa, který je sice o něco chytřejší, než ostatní jeho druhové, o to víc však projevuje svoji oddanost a poslušnost vůči knížeti. Ignorovým snem je dobýt hrad Strdín a stát se vládcem Medunie. Protože mu každý jeho pokus zmaří gumídci(většinou za pomocí Kláry a Kryštofa), snaží se Ignor vypátrat sídlo gumídků a zmocnit se hopsinkové šťávy, která jej učiní neporazitelným. Hopsinková šťáva totiž na lidi působí jinak než na gumídky. Zatímco gumídci po ní skáčou, lidé na 1 minutu dostanou obrovskou sílu.

Obrazek

Kníže Ignor s tupouny

Takřka všichni gumídci ze strachu z lidí odpluli do zámoří a v gumdolí jich zůstalo pouze šest.

Nejstarší z nich je Brebta. Po znovuzískání gumídkovského medajlonu se vypracoval v kouzelníka. Veškerá kouzla čerpá z Velké gumovědné knihy, která je nejdůležitějším odkazem starověkých gumídků. Brebta si většinu kouzel nedokáže zapamatovat a tak s sebou vždy nosí haldu taháků. Často se mu jeho čáry vymknou z rukou a kouzlo poplete.

Druhým nejstarším členem gumídkovského rodu je Babča. Má na starosti veškeré ženské práce. I když není zrovna nejlepší kuchařka, ostatní její snahu dovedou ocenit. Krom toho má Babča na starosti přípravu a vaření hopsinkové šťávy.

Brůča má vůdcovské schopnosti a většinou organizuje plány na obranu proti nepřátelům. Má na starosti veškerou údržbu a opravy. Vůči lidem bývá velmi skeptický.

Obrazek

Stoupa a Bára v epizodě I patolízal se spálí

Bumla má velikou slabost pro jídlo a na jeho robustní postavě je to dobře znát. Často nepřemýšlí hlavou ale žaludkem, což mu přivodí nejeden problém. Hned po jídle je jeho největší zálibou vyrábění modelů lodí.

Bóža se považuje za nepochopeného umělce. Jeho tvorba spočívá v sochařství a malířství. K ostatním gumídkům se přidal v průběhu seriálu, když jej Brůča s Bumlou objevili na jednom sopečném ostrově. Bóžovi dělá společnost tukan Arťa.

Bíďa je nejmladším členem klanu. Jeho snem je stát se slavným gumídkovským rytířem. Střemhlav se vrhá do nebezpečí a nepomýšlí při tom na následky. Čas od času se tajně přestrojí za Rudého mstitele, potírajícího bezpráví.

K nádherné růži mezi pichlavým trním lze přirovnat Báru. Nejvíc ze všech gumídků obdivuje lidské způsoby, zvyky a jejich kulturu - zejména módu. Bára se od Babči naučila recept na hopsinkovou šťávu a je rovněž nadějná zpěvačka. Její největší kamarádkou je princezna Klára.

Obrazek

A opět všichni pohromadě

Autor: Krikri

 

Velké tajemství Gumídků - recept na hopsinkovou šťávu:

hopsinkova-stava---recept.jpg

6 červených hopsinek
4 oranžové hopsinky
3 růžové hopsinky
4 modré hopsinky
3 zelené hopsinky
pár(?) žlutých hopsinek

Do kotlíku s vodou přidáme hopsinky. A teď velmi důležitý postup podle Babči - Míchy, míchy pomalu vpravo, pak pomalu vlevo a to nejdůležitější nakonec: bum do boku hrnce aby vyšly bublinky.

A máme tu HOPSINKOVOU ŠŤÁVU!

gummiberry_juice-hopsinkova-stava.jpg

 

 

Gumídci u nás

Gumídci se u nás poprvé objevili v roce 1992 na ČT. Z celkového počtu 65 epizod jich bylo odvysíláno prvních 52. O několik let později Gumídky zakoupila i Nova, bohužel pokaždé jen prvních pár epizod. Později byli odvysíláni  na Markíze a  na STV1. A však ani v jednom případě nebyly zakoupeny všechny díly. Od 18.12.2010 začala seriál vysílat TV Barrandov. Komplet celý seriál u nás až do roku 2011 nikdy žádná TV stanice neodvysílala. První česká premiéra neodvysílaných epizod byla 8.2.2011 právě na Tv Barrandov v pořadu Animáček!

Dabing pro tyto nové epizody byl vytvořen už v roce 2004 ve Studiu Virtual (ne tedy úplně nově jen pro Barrandov) a téměř všichni původní dabéři zůstali stejní! Pouze Brepta, Klára, Kryštof a Lady Čajz (přejmenovaná na "Lady Bejn") mají nové hlasy. Zároveň byla změněna a ponechána v anglickém originále jména Strdína (Dunwyn) a Lotrníku (Drekmore), Gumdolí bylo přejmenováno na "Rokli", Bumla na Brumlu, Bára na Barču, Klára na Klárku a Bóža na Gustu. Znělka od Karla Černocha zůstala. Ukázku dabingu najdete zde.
Barrandov nakonec odvysílal všechny zbývající epizody Gumídků, a dočkali jsme se tak šťasného konce,  jako v pohádce... :) 

Dalšího odvysílání se Gumídci dočkali od neděle 12. ledna 2014 v 18:55 na programu ČT:D (Déčko). Odvysíláno bylo komplet 65 dílů seriálu. Všechna data vysílání najdete v rubrice Data vysílání.

Gumídci u nás v roce 2011 vyšli také na několika oficiálních DVD.

gumidci-dvd.jpg

 Seznam dílů Gumídků i s jejich kompletním popisem.

 

Česká znělka Gumídků

 

Zajímavosti

 V seriálu se objevují odkazy na klasický Disneyho film "Sněhurka a sedm trpaslíků", kterým se bezpochyby v mnohém inspirovali, ale i na další Disney ikony, jak uvidíte na těchto porovnávacích obrázcích.

gumidci-vs-trpaslici-515jpg.jpg

 

Gumídci vycházeli před a v době svého vzniku také jako tzv. komiksové stripy v novinách. Jde o krátké komiksové příběhy, které sice v ČR nikdy nevyšly, ale najdete je na našich stránkách exkluzivně přeložené do češtiny v rubrice Komiksy Online 4.

gumidci-komiksy-obr-500.jpg

Originální artwork, který namaloval legendární disneyho umělec Ken Anderson (Sněhurka, Fantasia, Kniha džunglí, 101 dalmatinů) jako předlohu pro seriál "Gumídci". Sám také vytvořil některé ranné koncepty k tomuto seriálu, což není příliš známé.

originalni-navrh-gumidku.jpg

 

gumidci-a-spol-jpg.jpg

 

 

Text písně z úvodní znělky:

Rázní a smělí a s hrdými čely,
chtějí se dělit o zážitky své.
Hlubokým lesem se jejich zpěv nese
nebojme se, že jsou nemluvové.

Méďové, skáčou jako míčky gumové,
v příbězích, jež mají úroveň,
Gumídci méďové

Kouzla a divy jdou staletí s nimi,
i tajemství šťávy, jež nedají si vzít.
Jsou hrdí a vědí, že silou medvědí,
se kdykoliv budou za správnou věc bít.

Méďové, skáčou jako míčky gumové,
v příbězích, jež mají úroveň,
Gumídci méďové,
Gumídci méďové.

 

gimidci-list-pekny.jpg

 

 Na konec hudba ze závěrečných titulků Gumídků bez rušení výčtem účinkujících...

 

 

JE ZAKÁZÁNO COKOLIV KOPÍROVAT Z TĚCHTO STRÁNEK BEZ SVOLENÍ AUTORŮ!

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Screeny z Gumídků

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Stoupa

(Hanka, 27. 10. 2014 15:11)

gumídci jsou super seriál, se synovci jsme na něj koukali a úplně ho hltali. A dnes mne zarazil někdo, kdo za mnou přišel a poprosil mně o dort ve tvaru toupy :-/ prosím, neměl by někdo z Vás obrázek celého Stoupy??? Pokud ano prosím pošlete mi ho na hubaakuba@seznam.cz
Děkuji moc všem

sladkowska

(katerina, 2. 2. 2014 10:59)

ahoj ja jsem katka gumici divam se na vas každy vecer ahoj.

Odlišnost

(Jan Kliment, 3. 9. 2014 16:34)

V tom seriálu se objevují odkazy na Sněhurku i samotné anglické názvy naráží na Disneyho a jiné klasiky. Tento Disneyho seriál se trochu liší od ostatních Disneyho seriálů :-)

Re: Odlišnost

(Disney Team, 3. 9. 2014 20:20)

Ano, je to tak :) Píšeme o tom i s porovnávacími obrázky zde na stránkách - http://www.disney.estranky.cz/clanky/gumidci-vs-snehurka.html

P.S.

(Jan Kliment, 27. 11. 2013 0:43)

Šokuje mě že u dabingu, u dílů 53-65 z roku 2004, nehlásí na konci v titulkách rok výroby :-O

Re: P.S.

(Disney Team, 7. 1. 2014 20:00)

To je zvláštní, ale ze stránek Studia Virtual víme, že vznikl v roce 2004.

Gumídci VS Šmoulové

(Jan Kliment, 20. 10. 2013 23:11)

Ti Gumídci jsou hodně podobní šmoulům :-)

gumídci

(péťa, 9. 10. 2013 21:03)

lepší než šmoulové

gumídci

(linda, 26. 8. 2013 10:06)

docela hezké ale na šmouly to nemá

Starý časy....:)

(Makča Zaldová, 31. 7. 2013 21:39)

Jojo.....Na Gumídky si pomatuji. Heh, když to kdysi dávali v televizi, tak jsme se na to všichni koukali. :)
Taky si pomatuju, jak jsme jednou jeli (Školní výlet) autobákem, najeli jsme na nějaký vrchol, nebo co, s aoutobusem to škublo, my jsme všichni povyskočili a potom jsme na celej autobus asi půlhodinu řvali: "My máme Hopsinkovou šťávu! My máme Hopsinkovou šťávu!!!" :D
..........Když si těď pomyslím, chudáci učitelé :D......

gumídek

(toník.droppa, 31. 5. 2013 8:15)

chtělbych se vas na něco zeptat
kdebich si koupil plišovího gumítka
Báru

Re: gumídek

(Disney Team, 31. 5. 2013 10:45)

Seženeš ho na zahraničním eBay. Hodně štěstí.

plišák

(matěj , 28. 7. 2011 20:31)

Asi nikdo neví kde bich mohl koupit plišáka jakého koli gumídka že!

Re: plišák

(lladda, 28. 7. 2011 22:03)

Třeba, když se slušně zeptáš...

Na e-bay zadej "gummi bears disney" a vyber si.

Re: Re: plišák

(matěj , 29. 7. 2011 13:58)

děkuji.

Re: Re: plišák

(toník droppa, 27. 5. 2013 14:21)

plišoví gumídek Bara

plyšák

(verouš, 15. 12. 2012 8:43)

Ahoj, vidím, že už tu dlouho nikdo nebyl, ale zkusim to: kamarádka je strašně zažraná do gumídků, nevíte, kde bych ji mohla sehnat nějakého většího plyšáka Bídi? Dík

Re: plyšák

(lladda, 15. 12. 2012 11:28)

Ahoj, plyšáka Bídi najdeš třeba na eBay... Do hledání zadej "Cubbi plush" a vyjede ti několik nabídek. Hodně štěstí a radosti s plyšákem :)

Re: Re: plyšák

(verouš, 16. 12. 2012 21:10)

Ano vím o ebay, akorát jsem chtěla vědět, jestli není něco i v Česku, ale stejně díky :)

dabing

(Jan Kliment, 25. 11. 2011 0:12)

Dabing ke Gumídkům byl vyroben v roce 2004 :-)


1 | 2 | 3 | 4 | 5

následující »